
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 600 kHz |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 300 mV/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 140 dB |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Input Bias Current | 1.2 nA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Voltage Gain | 141.58 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 125 dB |
| Input Voltage Noise Density | 100 nV/sqrt Hz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
| Min Supply Voltage | 6 V |
Stock: 137
Distributors
pcbx
Unit Price$9.97382
Ext.Price$9.97382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.97382 | $9.97382 |
| 10 | $8.14282 | $81.42820 |
| 25 | $7.69141 | $192.28525 |
| 50 | $7.26503 | $363.25150 |
| 100 | $6.86227 | $686.22700 |
